top of page
PEEKABOO_Çalışma Yüzeyi 1.png

Satranç

Kayra Zühre

17 senedir profesyonel satranç sporculuğunu ve 2008’den bu yana da satranç antrenörlüğünü sürdürmektedir.

Bu süreçte liglerde takım kaptanlığının yanı sıra Satranç Antrenörleri Derneği’nde yöneticilik, Satranç ve Eğitim dergisinde yazarlık yapmıştır.

TSF (Türkiye Satranç Federasyonu) tarafından verilen 3. Kademe (Kıdemli) Satranç Antrenörü unvanına ve FIDE (Dünya Satranç Federasyonu) tarafından verilen FI (FIDE Instructor) unvanına sahiptir. Birçok körleme (Gözleri kapalıyken satranç oynama) ve simultane (aynı anda birden fazla kişiyle oynama gösterisi) etkinliğinde yer almış, satrançla ilgili söyleşilere davet edilmiştir.

Dünya Satranç Federasyonu tarafından belirlenen uluslararası turnuva performansı puanı: 1984 (max elo: 2074), Ulusal kuvvet derecesi: 1964 (max ukd: 2034)’tür.

İstanbul Lisesi, IMI İtalyan Koleji, Beşiktaş Anadolu Lisesi gibi okullarda çalışmış, antrenörlüğünü yaptığı öğrencileriyle dereceler kazanmış, milli takımda yer alan sporcular yetiştirmiştir.  İstanbul 2.liği, Adana Gençler Şampiyonluğu, Türkiye Kulüpler Şampiyonası’nda kulübüyle birlikte Türkiye 2.liği ve 50’den fazla bireysel turnuva derecesi vardır.

IMG_20200916_150323.jpg

Satranç Bize Ne Öğretir?

Satrancın akademik performans ile doğrudan ilişkili olduğunun ortaya çıkması, eğitim sisteminde önemli bir yer almasını sağlamıştır. Satranç çocukların yeteneklerini farkına varmalarına, geliştirmelerine ve zekalarını daha etkili bir şekilde kullanmalarına da katkıda bulunmaktadır. Bunların yanı sıra satranç çocukların planlama, seçenekleri değerlendirme, imgeleme, odaklanma, analiz, öngörü ve kuramsal düşünme gibi becerilerinin gelişmesine de yardımcı olmaktadır.

- Planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini kavratır. 
- Süratli, doğru  ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olur
- "Kendine güven" duygusu aşılar ve bunu geliştirir.
- Dikkatini tek konu üzerinde yoğunlaştırabilme alışkanlığı kazandırır. 
- Diğer ders konularının daha iyi anlaşılıp kavramasına  yardımcı olur. Bilimselliği ön plana alarak araştırmalar yapmaya yönlendirir.
- Konulara karşı şüpheci yaklaşımı benimsetir, onları ezberci zihniyetten arındırır.
- Başarıya ancak ve ancak sistemli ve disiplinli bir çalışmayla varılabileceğini gösterir.

IMG_20200915_155523.jpg

Satranç her şeydir;

sanat, bilim ve spor.

Karpov

13712 [Dönüştürülmüş]-01.png
SATRANC-01.png
bottom of page